ERDÉLYI MAGYAR CSILLAGÁSZATI EGYESÜLET

“A távcső mellett és egyéb úton szerzett szellemi örömök olyan kincsek, amelyek csak akkor maradnak meg, ha szétosztjuk.
És ahányszor szétosztjuk, annyiszorosára nő bennünk ennek a szellemi örömnek a nagysága.”

Kulin György

Előadások diáktól diákoknak – nyárádszeredai iskolalátogatások

2022. november 29. – Bevezetés a csillagászat világába (5-8. osztály)
A bejegyzés helye: Nyárádszereda
A bejegyzés dátuma:  22/12/2023

Szép Bea tagtársunk a nyárádszeredai Bocskai István Elméleti Líceum diákja, ahol önszorgalomból többször tartott csillagászati témájú előadást és szervezett észlelést. Az ő tollából származnak a következő naplóbejegyzések.

2022. május 20. – Bevezetés a csillagászat világába (9-12. osztály számára) 

Az előadásnak a Bocskai István Elméleti Líceum díszterme adott helyet. A diákok a csillagászat fogalmával, történetével ismerkedtek meg. Ezen belül szó eset olyan neves csillagászokról, mint Galileo Galilei vagy Isaac Newton. Bepillantást nyertek a távcsövek működésének háttérbe és bizonyos látványos csillagászati jelenségek is témába kerültek.

A röpke egy órában egy nagyon barátságos interaktív beszélgetés is kialakult a csillagászattal kapcsolatban.

2022. november 03. – Járdacsillagászat a Bocskai udvarán

A hideg ellenére szép számban összegyűltünk a nyárádszeredai Bocskai István Elméleti Líceum udvarán, ahol tanárok és diákok egyaránt kíváncsian várták, hogy a távcsőbe pillantsanak.  

Az észlelésen a líceum távcsövet használtuk, amellyel megfigyeltük a Holdat, a Vénuszt és más csillagokat is.

2022. november 29. – Bevezetés a csillagászat világába (5-8. osztály)

Az előadás helyszíneként a Csíkfalvi Általános Iskola szolgált, ahol a diákok egy délutáni program keretén belül elmerülhettek a csillagok világában.

Az előadás mindösszesen két órát ölelt fel, ahol a diákok játékosan tanulták meg a csillagászat legalapvetőbb fogalmait, a távcsövek típusait, de ezek mellet a csillagászat és asztrofizika történelmébe is bepillantást nyertek. Megismerkedtek a csillagok típusaival, az űrkutatás érdekességeivel és végül, de nem utolsó sorban feltehették kérdéseiket, amelyekre válaszokat kaptak.

2023. április 03. – Nézd meg, mik azok a csillagok (1-4. osztály)

A nyárádszeredai 1-4. osztályos tanulók már izgatottan várták az előadást, akárcsak én. Számukra egy 2 órát felölelő tevékenységet állítottam össze, amely egy szünetet is tartalmazott.

A foglalkozás alatt érdekes animációk és szebbnél szebb csillagászati képek segítségével tanultunk a csillagokról, a bolygóról és a Naprendszerről. A gyerekek szemléltetésképpen lencséket is foghattak kezükbe és különböző okulárokba is bele nézhettek . Mindeközben rengeteg kérdést tettek fel, amelyre választ is kaptak.

2023. április 27. – Nézd meg, mik azok a csillagok (4. osztály)

A Csíkfalvi Általános Iskolában került sor ugyancsak egy kétórás interaktív foglalkozásra, ahol 4. osztályos diákok nyertek bepillantást a csillagászat varázslatos világába. Játszva tanultunk a Naprendszerről, a bolygókról és csillagokról, amely igencsak felkeltette a diákok érdeklődését a csillagászat iránt.

2023. december 21. – Üstökösök (5-8. osztály)

A Csíkfalvi Általános Iskola diákjai az Iskola Másként hét keretén belül vettek részt az előadáson, amelynek témája az üstökösök voltak.  A diákokkal közösen megvizsgáltuk az üstökösök felfedezését és az ember viszonyulását hozzá a történelem folyamán.  Az előadás második felében a diákok bepillantást nyerhettek az üstökösök valódi kilétére és tudományos meghatározásukra képek segítségével.